سایت رسمی کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای توس
فیلتر نخ تابیده توس

فیلتر نخ تابیده چیست؟

آنچه در ادامه می خوانید:

آیا می‌دانید ضرورت به کار بردن فیلتر نخ تابیده چیست؟ فیلتر نخ تابیده چگونه باعث جلوگیری از ورود املاح اضافی به داخل آب می‌شود؟ اگر می‌خواهید آب، با کیفیت بالایی تصفیه شود و دیگر املاح مضر در آن وجود نداشته باشد، به کار بردن فیلتر نخ تابیده از واجبات است. فیلتر نخ تابیده از الیاف پلی پروپیلنی ساخته شده که در مصارف صنعتی یا نیمه صنعتی بیش‌ترین کاربرد را دارند.

قدرت این فیلتر از فیلتر الیافی بالاتر بوده و املاح بیش‌تری را به خودش جذب می‌کند. بهتر است این فیلتر را برای تصفیه آب به روش اسمز استفاده نکنید چرا که در این روش مقدار گل و لای موجود در آب خیلی کم‌تر از تصفیه صنعتی است. فیلترهای نخ تابیده را باید هر سه ماه یک‌بار تعویض کنید در غیر این صورت عمر فیلتر نخ تابیده به پایان می‌رسد.

عمر فیلتر نخ تابیده به حجم آب عبوری، مدت زمان استفاده و  میزان گل و لای موجود در آب بستگی دارد. داشتن فیلتر نخ تابیده دارای اهمیت است چرا که اگر حجم گل و لای موجود در آب زیاد باشد، به فیلتر الیافی نیز آسیب می‌رسد؛ بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن فیلتر الیافی و تصفیه بهتر آب بهتر است جهت خرید فیلتر نخ تابیده از فیلتر توس اقدام کنید.

آشنایی با عملکرد فیلتر نخ تابیده

فیلتر نخ تابیده مانند فیلترهای pp، وظیفه جلوگیری از ورود جامدات و رسوبات به داخل آب را بر عهده دارد. این فیلتر از الیاف پلی پروپیلنی که به دور هم تابیده شده تشکیل می‌شود. فیلتر نخ تابیده معمولا در مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی به کار می‌رود. این فیلترها می‌توانند رسوبات، زنگ زدگی و پوسیدگی لوله‌ها را بین ۱ تا ۱۰۰ میکرون خارج کنند. فیلتر نخ تابیده معمولا در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز قابل استفاده نیست. چرا که این فیلتر دقت کم‌تری نسبت به فیلترهای الیافی دارد، از طرفی ظرفیت آن‌ها برای عبور  مواد اضافی نسبت به فیلترهای الیافی بالاتر بوده و مقدار دبی خروجی بیش‌تری دارند.عمر فیلتر نخ تابیده نسبت به فیلتر الیافی بالاتر بوده به همین دلیل نیز از آن‌ها برای مناطقی که گل و لای بسیاری دارند، استفاده می‌کنند.

فیلتر نخ تابیده صنعتی

فیلتر نخ تابیده صنعتی یا همان فیلتر نخی، از الیاف پلی پروپیلن ساخته شده که به صورت الیاف فشرده و در هم تنیده است. معمولا فیلتر نخ تابیده در حالت عادی مشابه فیلتر نخی است با این تفاوت که قدرت بالاتری در جمع کردن گل و لای آب دارد. فیلتر نخ تابیده صنعتی کار فیلتر فیزیکی آب را بر عهده دارد. چرا که می‌تواند تمامی شن و ماسه، گل و لای و لجن، خاک و رسوبات صنعتی را جذب کند. برای تصفیه آب‌هایی که میزان رسوبات در آن بیش‌تر است، از فیلتر نخ تابیده صنعتی استفاده می‌کنند. کارکرد این فیلتر به گونه‌ای طراحی شده که ذرات معلق در آب ورودی را جذب کرده و این ذرات در داخل فیلتر به دام می‌افتند. فیلتر صنعتی می‌تواند حجم بیش‌تری از رسوبات را درون خود جمع کند. شاید تصور کنید که جمع کردن حجم زیادی از رسوبات، باعث افت فشار سیستم فیلتر می‌شود‌. در صورتی که این‌طور نیست و با وجود جمع کردن آلودگی‌های آب، هیچگاه خللی در عملکرد آن وارد نمی‌شود.

این فیلترها معمولا با دقت بین ۱،‌ ۵، ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۵۰ تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سیستم تصفیه آب، این فیلتر به عنوان کمکی استفاده می‌شود. محل قرار گیری فیلتر صنعتی قبل از فیلتر الیافی است. می‌بایست هر سه ماه یک‌بار این فیلتر تعویض شود چرا که با تعویض به موقع آن‌ها از هزینه تعویض زودهنگام فیلتر الیافی نیز کاسته می‌شود. دقت داشته باشید که کاربردهای فیلتر صنعتی به شرح زیر است که شما را در امر خرید یاری می‌کند:‌

  • قابل استفاده در سیستم تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی
  • به کار بردن فیلتر نخ تابیده در پیش تصفیه در ورودی ساختمان‌ها
  • پیش تصفیه ورودی موتورخانه‌ها و تاسیسات

آشنایی فیلتر نخ تابیده خانگی و موارد استفاده از آن

این فیلتر همانند فیلتر صنعتی از الیاف پلی پروپیلن ساخته شده که به صورت یک کلاف دور محوری پیچ و تاب خورده است‌. این فیلتر نیز وظیفه جذب جلبک، زنگ زدگی لوله‌ها، خاک، لجن و گل و لای را به عهده دارد. از این فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی به روش فیلتراسیون استفاده می‌شود.  این فیلتر معمولا در فیلتراسیون به روش معکوس کاربردی ندارد. فیلتر نخ تابیده خانگی دقت کم‌تری نسبت به فیلتر الیافی دارد.‌ از این جهت هم در سیستم تصفیه آب به روش RO به کار نمی‌رود. قدرت فیلتر نخ تابیده خانگی از الیافی بیش‌تر است، چرا که مقدار زیادی ذرات معلق در آب را در خود نگه می‌دارد. عملکرد این فیلتر خانگی دقیقا شبیه به فیلتر نخ تابیده صنعتی است و در دقت‌های ۱، ۵، ۱۰، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰ میکرون تولید می‌شوند. برای اینکه فیلترها عملکرد بهتری داشته باشند، بایستی هر سه ماه، تعویض شوند.

عمر مفید فیلتر نخ تابیده

همانطور که گفته شد، در زمان‌های مشخصی باید فیلتر نخ تابیده تعویض شود. در صورت عدم توجه به این موضوع، عمر مفید فیلتر الیافی به پایان می‌رسد‌. دوام و عمر مفید این فیلترها به سه فاکتور مهم بستگی دارد که به شرح زیر است:

حجم آب عبوری از فیلتر نخ تابیده

از هر فیلتر نخ تابیده برای عبور حجم مشخصی آب استفاده می‌شود. اگر آبی که قرار است از فیلتر عبور کند، بیش از این مقدار باشد، فیلتر اشباع شده و کارایی لازم را ندارد.

اندازه فیلتر

ابعاد فیلتر نخ تابیده برای حجم معینی از گل و لای طراحی می‌شود. مثلا برای مصارف صنعتی که ورود آب و گل و لای همراه آن زیاد است نمی توان از فیلترهای نخ تابیده کوچک استفاده کرد. چرا که نیاز به تعویض زود هنگام دارد. بنابراین می‌بایست از فیلترهایی با اندازه متناسب استفاده شود.

مدت زمان استفاده

فیلترهای نخ تابیده نباید بیش از ۶ ماه استفاده شوند. حتی زمانی که احساس می‌کنید این فیلترها هنوز کارایی دارند. چرا که تکثیر باکتری‌ها در این فیلترها بیشتر بوده و می‌توانند باعث بروز بیماری شوند.

ضرورت استفاده از فیلتر نخ تابیده

زمانی که حجم گل و لای در یک منطقه بالاست، استفاده از فیلتر نخ تابیده یک امر ضروری است. چرا که علاوه بر کاهش عمر فیلتر الیافی، کیفیت آب تصفیه شده نیز کاهش می‌یابد. جمله طولانی  هنگامی که آب از فیلتر رسوب گیر عبور می‌کند، ناخالصی‌های آب از طریق فیلتر به دام می‌افتند. اگر حجم گل و لای آب بیش از اندازه باشد، فیلتر الیافی توان تصفیه آب را ندارد به همین دلیل هم مسدود می‌شود. اگر از فیلتر نخ تابیده برای دستگاه تصفیه استفاده کنید، حجم بسیار زیادی از آلودگی‌ها در این فیلتر به دام افتاده و دیگر باعث گرفتگی فیلتر الیافی نمی‌شود.

تصفیه با کیفیت آب با فیلتر نخ تابیده

فیلتر نخ تابیده یکی از ابزارهای ضروری برای تصفیه‌خانه‌های صنعتی محسوب می‌شود. در مناطقی که حجم گل و لای آب زیاد باشد، فیلتر الیافی دیگر جوابگو نیست و کاملا پس از مدتی از کار می‌افتد. همچنین برای داشتن آب تصفیه شده باکیفیت‌تر، قرار دادن فیلتر نخ تابیده قبل از فیلتر الیافی، امری ضروری تلقی می‌شود. چرا که حجم زیادی از مواد معلق در آب را به دام می‌اندازد و نمی‌گذارد این ذرات وارد فیلتر الیافی شود. برای تهیه فیلتر نخ تابیده بهتر است به اندازه سیستم تصفیه، حجم آب و حجم گل و لای توجه فرمایید تا بهترین فیلتر را انتخاب کنید.

فیلتر توس
فیلتر توس

فیلتر توس

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *