سایت رسمی کارخانه تولید کننده انواع فیلترهای توس
فیلتر ممبران توس

فیلتر ممبران چیست؟

آنچه در ادامه می خوانید:

فیلتر ممبران یکی از مهم‌ترین اجزا برای دستگاه‌ تصفیه آب به حساب می‌آید. این فیلتر موجب خالص‌سازی و سبک‌سازی آب می‌شود. استفاده از این وسیله در دستگاه‌های تصفیه، عملکرد آن‌ها را با روش‌هایی نظیر اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون بسیار ایده‌آل می‌کند. بدین شکل که هم تصفیه آب را به طور کامل انجام می‌دهند و هم نیازی به افزودنی‌ها ندارند. در واقع عملکرد فیلتر ممبران بر پایه حذف موادآلاینده به کمک غشای نیمه تراوا بوده که از ورود ناخالصی‌ها به قسمت آب تصفیه شده جلوگیری به عمل می‌آورد. فیلتر ممبران اصل و باکیفیت، با داشتن یک لایه‌ غشایی کامپوزیتی، کیفیت تصفیه آب را بسیار بالا می‌برد.

عملکرد فیلتر ممبران در تصفیه آب چگونه است؟

فیلتر ممبران متشکل از چندین غشا یا ورقه‌های فیلم است که در اطراف لوله‌ای پلاستیکی قرار گرفته‌ است؛ این فیلتر تنها آب خالص را از خود عبور می‌دهد. به شکلی که اجازه نمی‌دهد تا آلاینده‌های شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی از آن عبور کنند. در واقع عملکرد فیلتر ممبران بدین شکل است؛ غشای نیمه تراوا پس از قرار گرفتن در اطراف میله استوانه‌ای، در محفظه‌ای به نام هوزینگ فیلتر کارتریج قرار می‌گیرد. آبی که به درون هوزینگ وارد می‌شود به شکل چرخشی اطراف فیلتر به چرخش در می‌آید؛ با این چرخش، آب خالص و بدون آلودگی از منافذ کوچک غشار عبور کرده و وارد مجرای آب می‌شود؛ این آب تصفیه شده است.

اجزای فیلتر ممبران

فیلتر ممبران، متشکل از اجزای مختلفی است که هر یک از آن‌ها در عملکرد و کارایی فیلتر نقش مهمی دارند:

  • غشاء ممبران: لایه‌های غشایی کامپوزیتی که موجب افزایش کیفیت تصفیه در دستگاه می‌شوند.
  • مجرای فاضلاب: ذرات جمع شده در پشت غشا با وارد شدن به مجرای فاضلاب به خارج از دستگاه انتقال پیدا می‌کنند.
  • مجرای آب: آب خروجی که عاری از هرگونه ناخالصی و آلودگی است، پس از عبور از فیلتر، از مجرای آب به بیرون از دستگاه منتقل می‌شود.

انواع فیلتر ممبران

فیلتر ممبران انواع مختلفی دارد. این فیلتر براساس ویژگی‌های مختلف و پارامترهایی مانند ترکیبات شیمیایی، نوع ساختار و قطر منافذ قابل تقسیم‌بندی است:

ممبران اسمز معکوس (RO)

ممبران اسمز معکوس (RO) دقت بسیار بالایی داشته و قطر منافذ آن ۰.۰۰۰۱ میکرون است. ممبر RO، علاوه بر حذف آلاینده‌های بسیار، باعث کاهش TDS، نمک‌ها، یون، نیترات‌ها، سولفات‌ها، سرب، کلر، کلرامین و املاح موجود در آب نیز می‌شود. کاربرد این نوع فیلتر برای تصفیه آب آشامیدنی یا آب مورد نیاز در محیط‌های صنعتی از قبیل دیگ بخار است. طول عمر ممبران‌های اسمز معکوس خانگی به اندازه ۲ سال بوده، اما می‌تواند در اثر مواردی مانند میزان آلاینده‌ها و املاح آب قابل تغییر باشد.

ممبران اولترافیلتراسیون (UF)

ممبران اولترافیلتراسیون (UF) ساختاری از الیاف تو خالی است که در مقایسه با فیلترهای ممبران اسمز معکوس، دقت پایین‌تری دارند. منافذ این فیلتر به اندازه ۰.۰۱ میکرون است. فیلترهای UF برای تصفیه آب‌هایی کاربرد دارد که میزان TDS آن در حد مناسبی باشد. در واقع کاربرد فیلترهای تصفیه آب UF در صنایع داروسازی و پزشکی برای بالا بردن سطح کیفی آب و دستگاه‌های تصفیه‌کننده آب خانگی نیز است. این فیلتر قادر به حذف یون‌ها و مولکول‌های کوچک موجود در آب نیست. این نوع ممبران در برابر کلر مقاومت بالایی داشته و به همین خاطر می‌توان برای شستشو و تمیز کردن آن از کلر استفاده کرد.

ممبران نانوفیلتراسیون (NF)

ممبران نانوفیلتراسیون (NF) منافذی به اندازه یک نانو داشته و قابلیت حذف ذرات آب با دقت ۰.۰۰۱ میکرون را دارد. فشار آب در این فیلترها برای داشتن بهترین راندمان در زمینه حذف آلاینده‌ها باید به اندازه ۱۵۰ psi باشد. فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون علاوه بر حذف آلاینده‌های آب می‌تواند املاح و سختی آب را نیز تا حد بسیاری کاهش دهد. کاربرد این فیلتر در صنایع دارویی و مواد غذایی، تصفیه پساب‌های صنعتی و پیش تصفیه در سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس است. دقت مناسب در حذف آلاینده‌ها، حذف سختی آب، حذف TSS و کاهش پساب از مهم‌ترین ویژگی‌های فیلترهای NF شناخته می‌شوند. همچنین می‌توان به مواردی نظیر تصفیه آب بدون استفاده از مواد شیمیایی، دبی بالا و راندمان مناسب برای تصفیه آب نیز اشاره کرد.

قیمت فیلتر ممبران

قیمت فیلتر ممبران به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. نوع غشا، نوع دستگاه تصفیه آب، ابعاد فیلتر و نام برند از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت هستند. قیمت غشای اسمزی به دلیل فرایند تولید سخت و استفاده از متریال‌های خاص بالاتر است. در واقع هراندازه کیفیت متریال‌ها بیشتر باشد، قیمت فیلتر هم بالاتر می‌رود. همچنین برندهایی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند، قیمتشان بالاتر است.

نکات خرید در فیلتر ممبران

برای خرید فیلتر ممبران باکیفیت و اصل، بهتر است نکاتی را هنگام خرید در نظر داشته باشید. بررسی مواردی همچون مشخصات، خصوصیات و راندمان بسیار مهم به شمار می‌روند.  هنگام خرید به برچسب اصالت کالا دقت داشته باشید. داشتن عملکرد مناسب در زمینه فیلتراسیون، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. توجه به عواملی مانند شماره سریال غشا، تعداد لایه‌های بسته‌بندی، وزن، برگ سبز کالا، کیفیت بسته‌بندی، بوی محصول و مارک شرکت هنگام خرید لازم خواهد بود.

البته خرید از نمایندگی‌های رسمی شرکت تولیدکننده یا فروشگاه‌هایی که دارای مجوز هستند، خیال شما را به لحاظ اصل بودن محصول راحت می‌کند. در این فروشگاه‌ها امکان مشاوره برای مشتریان در راستای داشتن یک خرید مناسب فراهم است.

خرید انواع فیلتر ممبران اصل و با کیفیت

امروزه با پیشرفت علم، تصفیه آب به روش‌های نوینی که متکی بر اسمز معکوس هستند، انجام می‌شود. فیلتر ممبران محصولی است که تصفیه آب را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهد. این فیلتر در واقع به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعه در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و خانگی در حوزه فیلتراسیون و تصفیه شناخته می‌شود. فیلتر ممبران انواع مختلفی داشته که ممبران اسمز معکوس (RO)، ممبران اولترافیلتراسیون (UF) و ممبران نانوفیلتراسیون (NF) از جمله آن هستند. قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای خرید فیلتر ممبران اصل و با کیفیت باید ما در فیلتر توس همراه باشید.

فیلتر توس
فیلتر توس

فیلتر توس

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *